5 prostych sposobów, dzięki którym przyspieszysz swój komputer w jeden wieczór. Nawet jeśli nie masz o tym pojęcia!

Przykład poradnika z branży IT
///

 

5 prostych sposobów, dzięki którym przyspieszysz swój komputer w jeden wieczór. Nawet jeśli nie masz o tym pojęcia!

 

Każdy zna ten problem. Piękny, szybki i nowoczesny komputer po kilku latach zmienia się nie do poznania. Do tego stopnia że aż ciężko uwierzyć że to ta sama maszyna, która niegdyś zachwycała swoimi możliwościami. Technologia nieustannie prze do przodu, a nawiązując do prawa Moor’a, moc komputerów podwaja się średnio co 24 miesiące. To jednak nie znaczy, że Twój stary komputer nadaje się jedynie jako zabawka dla pięciolatka – wręcz przeciwnie!

Najpierw należy wyjaśnić jedną kwestię – w znakomitej większości przypadków, za spowolnienie komputera odpowiedzialne jest niedopracowane oprogramowanie, oraz (to zaboli) sam użytkownik. Dzieje się tak, ponieważ często instalujemy program za programem, a nie pozbywamy się tych, z których już nie korzystamy. Efekt jest taki że pliki programów zaśmiecają rejestr systemu oraz zajmują cenne miejsce na dysku i tym samym go spowalniają. To tylko jeden z wielu czynników, dlatego dzisiaj specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę pięciu trików, które w prosty sposób ożywią Wasz komputer – wykonajcie je wszystkie po kolei zgodnie z naszym poradnikiem, a komputer odwdzięczy się Wam szybszym i stabilniejszym działaniem!

Sposób pierwszy: usunięcie zbędnych programów.

Jesteśmy przekonani, że masz ich mnóstwo. Nie martw się, nam też to się przytrafia, ale na szczęście pozbycie się ich jest bardzo proste. Otwórz Panel Sterowania – w tym celu użyj skrótu klawiaturowego „klawisz Windows+C”. Gdy wyświetlą sie dostępne opcje, kliknij w „Odinstaluj program”. W nowym okienku wyświetli Ci się lista wszystkich programów zainstalowanych na komputerze – czasem należy poczekać dłuższą chwilę więc bądź cierpliwy. Teraz wystarczy tylko wybrać programy, które nie są Ci już potrzebne i kliknąć opcję „Odinstaluj” widoczną powyżej listy. Jednak prosimy o rozwagę, gdyż pochopne usunięcie niewłaściwego programu może sprawić że stracisz ważne dane, lub dokumenty nad którymi pracowałeś. Nasza sugestia: jeśli nie jesteś pewien co do danego programu, zapisz sobie jego nazwę na kartce, a następnie upewnij się, że na pewno możesz go bezpiecznie usunąć.

Sposób drugi: czyszczenie rejestrów.

Jest to bardzo prosty i niesamowicie skuteczny sposób. Polega on na zainstalowaniu małego, darmowego programu (szczególnie polecamy cCleaner), który odwali całą „brudną robotę” za nas i usunie zbędne pliki i wpisy zalegające głęboko w czeluściach systemu operacyjnego. To naprawdę działa! Obsługa takiego programu jest bajecznie prosta, wszystkie opcje są przejrzyste, a za każdym razem gdy może wystapić ryzyko usunięcia ważnych danych, program zasugeruje nam odpowiednią akcję.

Sposób trzeci: defragmentacja dysku.

Nazwa brzmi dosyć tajemniczo, jednak kryje się pod nią bardzo proste wyjaśnienie. System Windows jest tak opracowany, że słabo radzi sobie z logicznym porządkowaniem plików, co po czasie prowadzi do strasznego bałaganu. Wyjaśnimy to obrazowo: to tak jakbyś wziął plik dokumentów i każdą kartkę włożył do innej szuflady. Następnie dołożyłbyś kolejny plik i kolejny, i kolejny. Po czasie odnalezienie ważnego dokumentu stanie się prawdziwym wyzwaniem i dokładnie na tej samej zasadzie działa Wasz system operacyjny, a narzędzie defragmentacji służy uporządkowaniu wszystkich plików, tak żeby dostęp do nich był znacznie szybszy. Aby uruchomić defragmentację, w wyszukiwarce systemowej wpisz „defragmentacja” a następnie otwórz program „Defragmentacja i Optymalizacja dysków”. Potem wystarczy tylko wybrać dysk, który chcesz uporządkować i kliknąć „Optymalizuj”.

Sposób czwarty: porządkowanie „autostartu”.

Autostartem określa się wybrane programy, które uruchamiają się automatycznie wraz z włączaniem systemu. Są to z reguły antywirusy, programy typu Skype, a także wiele innych, śmieciowych narzędzi, z których nie ma żadnego pożytku. To własnie o nie nam chodzi. Aby dokonać selekcji programów użyj skrótu „Ctrl+Alt+Del” a następnie włącz „Menedżer zadań”. W nowym okienku kliknij zakładkę „Uruchamianie” i wyświetli Ci się lista wszystkich programów uruchamianych automatycznie przy starcie systemu. Zasada jest taka: nigdy nie wyłączamy antywirusów, dobrze jest też pozostawić włączonym oprogramowanie drukarki lub karty dźwiękowej. Natomiast co zrobić z resztą programów – to już Wasza wola. Po tym zabiegu z pewnością zadziwi Cię jak szybko będzie ładował się system.

Sposób piąty: uaktualnienie programów.

Każdy program po czasie staje się niekatualny co również wpływa na prędkość jego działania, ale do większości z nich producenci udostępniają darmowe aktualizacje. O ile niektóre programy aktualizują się same, o tyle inne należy aktualizować ręcznie. Najczęściej można to zrobić klikając zakładkę „Pomoc” lub „O programie”. Jeśli nie ma tam żadnych informacji o aktualizacjach, to warto ich poszukać w ustawieniach, a jeżeli i ta ścieżka okaże się ślepą uliczką, polecamy skorzystać z Google i wpisać „najnowsza wersja [tutaj nazwa programu]” i sprawdzić czy pokrywa się to z wersją jaką masz zainstalowaną na swojej maszynie.

I w ten sposób dobrnęliśmy do końca. Komputery to bardzo wdzięczne urządzenia, o ile wiemy jak je pielęgnować i jak rozpoznawać objawy, że coś jest z nimi nie tak. Mamy nadzieję, że powyższe pięć sposobów pozwoliło Wam na nowo docenić waszych „staruszków” i tchnąć w nich nowe życie. A teraz czas na niespodziankę, dla wszystkich ambitnych użytkowników, którzy nie boją się wyzwań przygotowaliśmy bonusowy, szósty sposób! Jest on zdecydowanie trudniejszy i wymaga nieco informacji, ale bez obaw – stworzyliśmy specjalny poradnik „krok po kroku”. Jeśli chcesz go poznać, kliknij poniższy przycisk, a otrzymasz wszystkie niezbędne informacje:

[przycisk]

Zapraszamy do następnych artykułów, po kolejną dawkę komputerowych porad!

///
Merytoryczne poradniki przekonają czytelników do Twojej wiedzy i wzbudzą ich zaufanie. Za darmo pomagasz im rozwiązać ważne problemy i oni z pewnością to docenią. To także okazja do powiększania bazy e-maili lub promowania swoich usług. Chcesz zbudować zaufanie wśród swoich klientów? Napisz do mnie, a pomogę Ci to osiągnąć.

Dodaj komentarz